Örümcek Kafa Hemcinslerime Söyleyeceklerim Var

Sanırım bende problem var. Aslında sanmıyorum, eminim. Toplumla ters düştüğüm konular oluyor sık sık. Gerçi benim gibi olan insan da çok… Onun da farkındayım. Ama ben illa ki bu rahatsızlıklarımı dile getirmek istiyorum. Mesela son birkaç gündür iki hemcinsime taktım. Neden mi? Anlatayım efendim.

Annem bizde 2,5 haftadır. Aslında kendisi seyredeceği programları kulaklıkla izlediği için durumu kurtarıyorduk. Ta ki iki gün öncesine kadar. Ne olduysa televizyonun bozulmasıyla oldu. Servis de yarına randevu verdi. Neyse, eşim bir başka televizyon temin etti ama o, kulaklıkla kullanılamadığı için ve evimiz de 1+1 olduğundan, annemin izlediği tüm programları biz de izlemiş kadar oluyoruz. Hem de son ses!

Beni sinirlendiren hemcinslerimden biri tv.de gündüz kuşağında program yapanlardan; Esra Erol. Dünden önceki gündü sanırım. Çöpçatanlık yaptıkları, herkes doğudaki kızlarımızı okutmak için seferber olmuşken batıdaki kızlarımızı koca bulma uğruna dizi dizi ekrana çıkardıkları yetmiyormuş gibi, bir de program sunucusu olarak milletin yaşantısı, fikirleri, hayat görüşleri üzerine ahkâm kesmeye kalkıyorlar. Esra Erol denen hatun aniden birine bağırmaya başlayınca ne olduğunu sordum anneme. Sonra da geçtim ekran karşısına. Sunucunun bağırdığı genç kız birkaç akşam gezmeye çıkmış arkadaşlarıyla. Ve sanırım birisi de bu gece gezmelerini programda gammazlayıp onunla bununla gezip eğleniyor, hatunun evlenmeye niyeti yok diye verip veriştirmiş. Peki bu muhabbet üzerine Esra Erol ne dese beğenirsiniz?

“Küçük şehirlerde yetişen insanlar aslında daha iyi bilir oturup kalkmasını. Daha çok hisseder mahalle baskısını ve aklına gelen her şeyi yapamaz. Etraf ne diyecek baskısı olur üzerinde. O yüzden daha düzgün davranır. Sizin aklınız fikriniz gezmekte. Gezin tabii ama öyle eğlenmeye falan kırk yıldabir çıkın. Edebinizle gezin. Programda her biriniz her gün farklı kıyafet giyiyorsunuz. Ben bile sizin gibi giyinemiyorum. Ben sizin gibi sürekli çıkıp gezmiyorum da. Orada burada o kadar çok gezerseniz, yarın öbür gün şiddet gördüğünüzde gıkınızı çıkartamazsınız.”

Şimdi size şaka gibi geliyor olabilir bu laflar. Sanırım kendim değil de başkası yazmış olsaydı bunları, ben de şüpheyle yaklaşırdım cümlelerin doğruluğuna. Lakin, kendi kulaklarımla duydum çöpçatan ahlâk bekçisinin genç kıza söyleyip onun da hüngür hüngür ağlamasına sebep olan bu lafları.

Kadınların kadınlardan yana olmasını bekliyorum hep. Zaten çok da eşit bir ülke değil yaşadığımız ne de olsa. Zira, erkeğin elinin kiri olan hiçbir şey kadının yüzü karası değildir. Böyle düşünülen toplumda “kadın-erkek eşitliği vardır” söylemi zaten saçmadır. Dolayısıyla da, hiçbir zaman, hiçbir koşulda herhangi bir hemcinsimin söyleyeceği laflardan utanacağımı düşünmezdim. Ama utandım. Esra Erol’un dediklerinden de, henüz bugün ortaya çıkan Sibel Üresin’in söylediklerinden de. Bir tür Orhan Çeker vakasıydı bence bu Üresin olayı. En az onun kadar talihsizdi ağzından çıkanlar. Ama işin kötüsü, Sibel Üresin kafa yapısıyla olmasa da en azından cinsiyeti itibariyle bizden, kadın. Yani neresinden tutsan elinde kalan lafları edip kadınları ikinci sınıf bir vatandaş olarak gören, bunu hakettiklerini savunan da bir kadın. Kısaca Sibel Üresin, çok eşliliğin dinde yer aldığını savunup bunun yasal olmasını istedi bugün. Bunlarla kalmadı söyledikleri. Çok eşin, kızların evde kalma sorunlarını ortadan kaldıracağını öne sürdü. Kadınların tek derdi evlenmekmiş, en büyük başarıları koca bulmakmış gibi söyledi bunları.

Evlenme odaklı zihniyetleri çok sakıncalı buluyorum. Kendini erkeğinin yanında değil arkasında gören, erkek ne yapsa yeridir diyen tipleri. Kocamdır, döver de söver de mantığındakileri.

Ne ayıptır, ne yazıktır ki, televizyonlarda da gündüz kuşağı boyunca ev kadınlarımıza, genç kızlarımıza izlettiğimiz şeylerin hepsi evlendirmek, evlendirilmek, uygun koca bulmak üzerine.

Bence önemli olan başlardaki örtü değil, beyinlerdeki örümcekler…

“Dayak ve aldatma bana göre boşanma sebebi değil. Türkiye’deki kadınların yüzde 80’i dilinden dayak yiyor. Yatak odasında mutlu olmayan kadın, her durumda problemlidir.” diyen Sibel Üresin’in en kısa sürede yatakta mutlu olması dileğiyle…

Comments
One Response to “Örümcek Kafa Hemcinslerime Söyleyeceklerim Var”
  1. scooracat says:

    cok sey ogrendim

Leave A Comment