Okul Seçimimiz: New School Ataşehir :)

New School Ataşehir'deki kuşikolarım :)

New School Ataşehir’deki kuşikolarım :)

Çocuklarımız için okul seçmek sanırım her dönemde bizler, yani ebeveynler için aynı zorlukta olacak. Canımızı emanet ediyoruz, kolay mı? Değil; hiç değil. “Seninki de bir şey mi, esas biraz daha büyüsünler o zaman görürsün”cüler var mı aranızda bilmiyorum ama ben her yaşın ayrı zorluğu olmasının yanı da ayrı güzelliği de olduğunu düşünüyorum. Miniklere okul seçerken de işin açıkçası benim için en önemli özellik şefkat. Bu en mühimi; “olmazsa olmaz”. Zira ne yazık ki biz de deneyimledik öğretmenleri gerçekten şefkatsiz olan bir anaokulu. Hatta çocuklarımı ilk götürdüğümüz okuldu. 3 gün sonunda nasıl kaçtığımı bilemedim o, çocuklarım ağladığında kucağına bile almayıp aralarında konuşmaya devam eden, göz hizasına inip konuşmak, sarılıp yatıştırmak şöyle dursun çocuklarımı yok sayan anaokul öğretmenlerinin çalıştığı kurumdan. Dolayısıyla iş, öyle basmakalıp sözlerle “misyonumuz, vizyonumuz…” gibi kocaman, ama bir o kadar da içi boş bırakılan kelimelerle cümle kurmaya benzemiyor.

Biz iki yıldır çocuklarımın gidiyor olduğu semt olarak uzak okulumuzu, bu uzaklık artık bizi, daha da önemlisi çocuklarımızı yorduğu için vazgeçtik. İyi ki de vazgeçtik. Çocuklarımız mutlu; tabii biz onlardan mutlu.

Peki, onlarca okul içinden neden New School Ataşehir?

New School Ataşehir, bize her şeyden önce yürüme mesafesinde. Evet, mesafelerden yakınan bir aile olarak bu, bizim için çok büyük avantaj gerçekten. Ama tabii, sadece yakın olduğu için emanet etmedik çocuklarımızı New School’a. Zaten bilenler bilir, Ataşehir’de ana okulu çocuklarının gidebilecekleri okullar tamamen birkaç minik sokakta toplanmış durumdalar. Aynı bölgede onlarca okul mevcut.

New School Ataşehir'de etkinlikler de pek keyifliymiş

New School Ataşehir’de etkinlikler de pek keyifliymiş

New School, her şeyden önce pozitif bir okul. İçeriye adımınızı atar atmaz bunu hissediyorsunuz. Hani öyle yapmacık bir tavırları yok çalışanların. İçten gülüyorlar, gerçekten. Hissediyorsunuz, hissediliyor. Bu konuda yapmacık olsanız blie zaten ne kadar sürdürebilirsiniz ki bunu? Pek uzun değil…

Biz bir tanışma günü atölyesine katılmıştık New School’un. Daha doğrusu yalnızca bir atölyeye katılmaya diye gitmiş, kızlarım gerçekten çok keyif aldıkları için bir saat sonraki diğer atölyeye de kalmıştık :) Ben bu, okul tanıma için atölye işine pek de inanmazdım aslında. Okulu ne kadar tanıyabilirsin ki diye düşünürdüm; öyle olmuyormuş. Okul hakkında genel olarak ilk elemeyi yapabileceğiniz bir saat oluyor okul tanıtım günlerindeki aktiviteler. Çocuklarınız aktiviteye katılırken siz okulu gezip müdür/müdire ile detaylı görüşmelerinizi yapabilir, okul koşullarını kafanızda şekillendirebilirsiniz.

Tecrübeli Kadro

New School Ataşehir’in sahibesi Gül Hanım’ın aslında ilk göz ağrısı ana okulu Denizli’de ve 23 senedir faaliyet gösteriyor. New School’un da İstanbul’daki üçüncü yılı bu. Sadece sahibi değil, müdürü de, öğretmenleri de tecrübeli New School’un. Deneyimli kadro, iyi bir artı.

Okulda neler yapıldığını her akşam size rapor ediyor öğretmenleri. Sıpişkoların neler yediğini, nelerin tadına bakıp listede olan yemeklerden hangilerini tercih edip etmediklerini görüyorum ve tabii beni kandıramıyorlar :) Oyuncak paylaşım günleri ve puzzle günleri var. Bizde olmayıp arkadaşlarında olan, onların okula getirdikleri yeni oyuncaklarla oynayıp farklı oyuncaklarla keyifle oynayıp sürekli aynı yapbozları yapma sıkıntısından kurtulmuş oluyorlar. Tabii aslında burada bence daha da önemlisi, kendi götürdüklerini de arkadaşlarıyla paylaşmaları. İngilizce dersleri var, ve herkes bilir ki ben bunu pek önemsiyorum.

Mutlu Çocuklar, Mutlu Ebeveynler

Kendilerini hem boyama, hem sözel, hem de oyun diliyle ifade etmeleirne fırsat veren çokça etkinlik yapıyorlar. Bana önceleri saçma ve anlamsız gelirdi minicik çocukların okullarında bale, pilates gibi derslerin olması. Ama bu düşüncemden de tamamen vazgeçtim artık :) Geçen gün bana bale dersinde öğrendikleri hareketleri yapıyorlardı: “Anneeeee! Bak bu point, bu da flex,” diye :) Pilates dersleri ise zaten okul tanıtım gününde birlikte yaptığımız anne-kız pilatesinden dolayı  hafızalarımızda ilk günkü tazeliğini koruyor ve Duygu Hoca’larının yaptırdığı, katıla katıla güldüğümüz dersi hâlâ keyifle anıyoruz :) İlerde sporcu olmayabilirler; kendileri böyle bir tercihte bulunmadıkları sürece zaten böyle bir beklentim yok. Ama vücutlarını tanımaları, en azından sporu hayatlarında sağlıklı yaşam adına bir yere koymaları açısından bile pek kıymetli buluyorum bu dersleri. Zaten müzik ve yaratıcı drama dersleri var; bunlardan detaylı bir şekilde bahsetmeme bile gerek yoktur sanırım :)

Gelelim benim ennn beğendiğim konulara :) Gerçekten bunları en sona sakladım. Tüm bunların yanısıra çocuklara sarılmayı görev edindiği için

New School Ataşehir ve korudaki dersler

New School Ataşehir ve korudaki dersler

değil sevdiği için yapan şefkatli öğretmenleri, çocuğunuz canı sıkkın okula girmek istemediğinde bu mesleğin yaşla başla değil sevgiyle yapılmakla ilgisi olduğunu adeta size ispat edercesine çocuğunuzun elinden tutup onunla seke seke (evet evet oyun yapa yapa) okula neşeyle girmesini sağlayan okul müdiresi olması. Çocuklarınızın karakterleri ile ilgili her daim bilgi verebileceğiniz, akıl danışabileceğiniz psikolog ve işini her daim güleryüzle yapan kocaman kalpli personelinin olması. Okula girdiğinizde suratında yapmacık gülümsemeleriyle sizi bir an önce okula kayıt ettirme derdinde olan, yapmacık insanların yeri değil bu okul. Tamamen sevgiyle işini yapan, sımsıcak insanlar var bu okulda.

Üst katta koruya açılan muhteşem bahçesinden ve oyun parkından, çocukları yıl boyu götürecekleri birbirinden güzel etkinliklerden, okulun harika bir şekilde döşenmiş tertemiz, standartları yükselten kalitedeki sınıflarından veeee bu sınıflarda miniklerimizin seve seve bakıp oynadığı su kaplumbağaları, papağanlar, tavşan ve balıklardan söz etmiyorum bile :)

En yakın okul tanıtımı günü bildiğim kadarıyla 1 Ekim’de. New School Ataşehir ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve bu ücretsiz katılım gününe kayıt yaptırmak isterseniz telefonları:  0541 6264499 Benden söylemesi :)

Tüm ebeveynlerin içine sinen, harika bir eğitim-öğretim yılı olsun.

Sevgiyle…

Leave A Comment