Haevnen _ In A Better World

2010 İsveç – Danimarka ortak yapımı olan film, Dr. Anton’un Afrika mülteci kampında yaralılara yardım etmesiyle başlıyor. Annesini kanserden kaybeden on yaşlarındaki Christian’ın babasıyla birlikte Londra’dan büyükannesinin yanına taşınması ve Dr.Anton’un büyük oğlu Eliasla aynı okula gitmeye başlamasıyla film iki ailenin yaşamına birden odaklanıyor. Okuldaki bir kabadayı tarafından her fırsatta sıkıştırılıp tartaklanan Elias’ın kaderi yeni okul arkadaşı Christian’ın yardımıyla tamamen değişiyor. Annesinin ölümünden dolaylı da olsa babasını sorumlu tutan, bu ölümü kabullenemeyen Christian ve anne babası boşanmak üzere olan, babasını da Afrika seyahatlerinden dolayı fazla göremeyen Elias bundan böyle tüm vakitlerini birlikte geçirmeye başlıyor. Afrika mülteci kampındaki “Big Brother” lakaplı katilin yaptıkları ve kampta yaşananlar bir yandan, Danimarka’da yaşananlar diğer yandan derken, çocuklarının ihtimal bile vermedikleri olaylara karışmaları ile örnek birer ebeveyn olma mücadelesi veren kahramanlarımıza kendi hayatları ile doğru ve yanlışlarını da sorgulatan film, bütün bunları ele alırken sizi hiç sıkmıyor.

Çocuklarının söyledikleri ağır, hatta kimi zaman zalimce olabilen cümleleri yutkunmaya çalışırken birer rol model olmaya çalışmak, dünyada konuşabildiği tek dil “zalimlik/kabadayılık” olan insanlarla verilen adalet mücadeleleri, her şeye rağmen alınmak istenen öç birbiriyle çok güzel içiçe geçmiş.

Öyle ki filmi izleyince, 2011 En İyi Yabancı Film Oscar’ı ve yine En İyi Yabancı Film Golden Globe ödülünü eve götürmüş olmasına hiç şaşırmıyorsunuz.

Kesinlikle tavsiye ederim.

İyi seyirler,


paylaşmak için şunları kullanabilirsin :