25th Hour

25. Saat başrollerinde Edward Norton, Philip Seymour Hoffman ve Barry Pepper’ın rol aldığı, uyuşturucu satma suçundan cezaevini boylayacak olan Morty’nin (Edward Norton) teslim olmadan önce iki çocukluk arkadaşı ve sevgilisi ile geçirdiği son günü konu alan bir film.

2002 yapımı olan film Morty’nin, ağır yaralı olarak yol kenarına atılmış bir köpeğin hayatını kurtarmasıyla başlıyor. Kız arkadaşına mesafeli davranan Morty’nin özgür olarak geçireceği son gününe dair tüm planları hazır. Babasıyla akşam yemeğinden sonra borsada çalışan Frank ve İngiliz edebiyatı öğretmeni Jacob ile birlikte sevgilisini de alarak gideceği barda son kez hep birlikte eğlenecekler.

Konu ilerledikçe Morty’nin, birisinin ihbarı sonucunda hapsi boylayacak olduğunu öğreniyoruz. Etrafındakiler bunu yapanın kız arkadaşı olabileceğine dair içine şüphe düşürmüş olsalar ve Morty de buna inanmak istemese bile yine de kız arkadaşına istediği kadar yakın davranamadığı bir gerçek.

Baş kahramanın aslında hapse girmekten nasıl korktuğunu görüp kendisinden açgözlülük yaptığına, elindekiyle yetinmediği için hapse girecek olduğuna dair dile getirdiği pişmanlıkları dinliyoruz bir bir. Sıradan bir günümüzde bile yaşadıklarımızın aslında ne kadar kıymetli olduğunu hatırlatıyor Morty’nin sözleri. Elinizde olmadan kendinizi ve yaptıklarınızı sorgulayabilirsiniz. Ben sorguladım.

Üç arkadaş arasındaki bağ, Morty kendisinden şüphe etse de kız arkadaşının onu yalnız bırakmaması etrafımızda güvenebileceğimiz birkaç kişinin aslında ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor.

Filmin ilk yarısı sonrasına göre oldukça durağan olsa ve konu biraz karışık işlenmiş gibi gözükse de filmin kendini izlettiği bir gerçek.

Pişman olmazsınız bence. Ben olmadım. IMDB’sinin 7.9 olduğuna bakılırsa hemen herkes de seyrettiğine memnun kalmış gibi.

İyi seyirler,


paylaşmak için şunları kullanabilirsin :