Money Ball

Bennett Miller’ın yönettiği, başrollerini Brad Pitt, Jonah Hill ve Philip Seymour Hoffman’ın birlikte paylaştığı 2011 yapımı bu film, Michael Lewis’in aynı adlı kitabından uyarlama.
Filmde Brad Pitt, diğer takımlarla karşılaştırıldığında ciddi düşük bütçeli, en değerli oyuncularını başka takımlara kaptırmış bir beyzbol takımının, Oakland Atletics’in genel müdürü Billy Beane rolünde.
Günün birinde katıldığı bir toplantıda tanıştığı Yale Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu Pete’i (Jonah Hill) kendisine asistan olarak işe almasıyla takımının da kaderini değiştirmiş oluyor.
Pete, yıllardır oyuncu değerlendirmesi yapan, yıllarını bu işe vermiş profesyonellerin aksine bilgisayarda yaptığı olasılık hesaplamaları sonuçlarına göre bazı ihtimaller hesaplar ve bu olasılıklara uygun hareket edildiğinde takımın çok daha iyi sonuçlar elde edeceğine inanmaktadır. Bu konuda genel müdür de onunla aynı fikri paylaştığında karşılarında onlara sertçe karşı çıkan, asla başaramayacakları bir işe soyunduklarını savunan, kendileriyle dalga geçen çok sayıda insan bulurlar. Ancak ne sezona son derece kötü başlamaları ne de spor camiasının, yaptıklarının yanlışlığından dem vurarak kendileriyle dalga geçmesi onları yıldırır.
Büyük fark yaratmayı bilen hemen herkes gibi onların da aldıkları risk çok büyüktür. Ama aynı zamanda bu riskle doğru orantıda inatçıdırlar da.
Peki, kimse kendilerine inanmasa da gösterdikleri sabır ve cesaret, o zamana kadar hiçbir beyzbol takımının elde edemediği başarılara imza atmalarını sağlayabilecek midir?
Bu sorunun yanıtını seyrederseniz, tabii ki filmin sonunda öğreneceksiniz.
Sadece bu sorunun yanıtını merak ettiğiniz için değil, birbirinden harika oyunculuk performansları için de filmi tercih edebilirsiniz. Belki de sadece Brad Pitt  için izlersiniz, kim bilir… Sizin için bir şey farkeder mi bilemem ama, gerçek bir hikayeden alınmış olması da filmi, benim gözümde bir tık yukarıya taşımaya yetiyor da artıyor bile.
Filmle ilgili yapacağınız internet araştırmasında filmin verdiği mesaj, risk almak ve girişimciler için filmden çıkarılabilecek dersler üzerine İngilizce ve Türkçe bir sürü bilgi olduğunun da ayrıca altını çizmek isterim.
İyi seyirler,


paylaşmak için şunları kullanabilirsin :