limango.com

Kurban Bayramında çocuklarıma verilmek üzere verdiğim 1 Ekim tarihli siparişim 25 gün sonra elimize geçti ve hiçbir işe yaramadı. Nerdeyse çocukların oyuncaklarla oynama yaşı geçecekti, sağolsunlar peh hızlılar canım!! Oyuncaklar bize ulaşana kadar çektiğim eziyete değmez, bilsem gider direkt mağazadan satın alırdım. Kargom zamanında elime ulaşmadığı gibi kargomu geri gönderdiler. Kendim takip etmek zorunda kaldım. Bin kere onları, bin kere de kargo şirketini aradım. Ayrıca kargomu teslim alabileceğim söylendiği için kargo şirketine gidip eli boş dönmem de cabası!

Twitter’dan “limango Türkiye” ve “limango destek” hesapları hiçbir işe yaramaz. Tek yaptıkları, “siparişinizle ilgili tüm bilgiler e-posta adresinize gönderildi” şeklinde tivit atmak. Yıl olmuş 2013, bu internet sitesinin -ki sosyal mecrayı en iyi kullanması gereken yerlerden biri sonuçta- destek anlayışı bu!

Ayrıca kendileriyle internet sitelerinde belirttikleri “iletişim” kanalıyla da “iletişebilmek” mümkün değil! Kolunuzu boşuna yorup da kendilerine mail falan atmaya kalkmayın, zira okuyan/cevaplayan ya da kısaca kaale alan kimseyi bulamazsınız.

Daha yazacak çok şey var da, neyse. Kısaca paramla rezil oldum diyebilirim. Bir daha mı bir daha limago’dan alışveriş???Allah yazdıysa bozsun!

Demem o ki limango internetten alışveriş için rezil bir site. Daha 40 fırın ekme yemesi lazım bu devirde yeterli hizmet kalitesine ulaşabilmesi için. Biz kullandık memnun kalmadık. Denedik, denemeyin!