Elif Key’den Bize İki Çay Söyle “Nerde o eski Bayramlar…” tadında geçmişe bir yolculuk gibi…

Aslında 2015 basımı Bize İki Çay Söyle. Eh, ne de olsa her kitap ilk basıldığı anda okunamıyor. Bazen satın alınamıyor, bazen alınıyor ama evdeki okunmayı bekleyenlerden, o anlardaki okuma ihtiyacımızın içeriğinden mütevellit ne biliim…Sıra gelmiyor.

Ben kitabı okuyalı yaklaşık iki ay oldu belki. İşte, gördünüz mü, bazen de yazmak için sıra gelmiyor işte :)

Bize İki Çay Söyle…!

Elif Key Bize İki Çay Söyle

Elif Key Bize İki Çay Söyle

Elif Key’nin köşe yazılarından toplanmış bir kitap. Hemen hemen hepsi duygusal, çoğunda bir çocukluğa dönüş havası esen yazılardan bir seçki Bize İki Çay Söyle. Birkaç tanesi, sanırım benim vakt-i zamanında gündem takip etmememden kaynaklanmış olsa gerek pek de anlamlandıramadığım yazılardı. Peki ya kalanı…

Elif Key bizi kâh dizlerimizde yara bantlarımızla top peştinde koşturduğumuz kendi çocukluğumuza, kâh Gezi olaylarına, kâh komşuluk kâh dostluk ilişkilerimize savuruyor, savururken de sorgulatıyor aslında. Yukarıda da bahsettiğim, ilgimi kaybettiğim bölümlerde acaba devamını okumasam mı diye sorguladım kendimi; yalan yok. Ama bırakmak gelmedi içimden. Sonuçta bu da bir kitap için çok önemli bence.

Kısa kısa deneme yazılarından oluşuyor olmasının yanısıra beni satırlara bağlayan çok şey vardı demek ki. Her okumaya devam ettiğim bölümde de iyi ki dedim….iyi ki bırakmamışım okumayı. Gözlerimin dolu dolu olduğu o kadar çok bölüm oldu ki, ben bile şaşırdım aslında.

“Bize İki Çay Söyle” kütüphanemizde bulunsun mu derseniz…

Kesinlikle bulunsun derim. Özellikle Elif Key ve benim gibi 70 li yıllarda ve hatta 80lerde doğanların mutlaka keyifle okuyacaklarına emin olduğum, su gibi akan, okurken yormayan ama çokça da anılara, eskilere götüren, düzen sorgulatan, yanlış bozan, dik bir kitap. Aynı Elif Key gibi. Zaten kendisinden de ancak bu kadar güzel bir kitap beklenirdi.

Bu arada kitapta ne tür yazılar var diye merak edenler küçük bir örnek: Sosyal medyada sanırım en çok paylaşılan, özellikle biz annelerden kiminin gırtlağına basmasının yanında çoğumuzu kahkahalarla güldürdüğüne inandığım Bize İki Çay Söyle kitabında da yer bulan “Anne Olmasaydın Anlardın” yazısını okumak isteyenler bu linkten yazıya ulaşabilir :)

Ellerine sağlık Elif Key! Daha nice kitabını okuyabilme dileğiyle…

 

Leave A Comment