Duru ve Ahu Rüzgar’a kitap seçerken nelere dikkat ediyorum?

8 Şubat 2015 083Duru ve Ahu Rüzgar’ın kitaplığına dair çok soru alıyorum. Bu yazı onların hemen hepsine tek kalemde yanıt verebilmek için.

Kızlarımın kitaplığını oluştururken %90 benim seçimlerimden yola çıktığımızı söylemem gerek. Alınacak kitaplar eğer yapıştırma kitabı gibi gerçekten onların isteklerinin ön planda olduğu bir kitap türü değilse tabii… Tahmin  edersiniz ki en önemli kriter içerik. Ama görsellik de bence küçücük yaşlardan beri birlikte kitap okuduğumuz miniklerimiz için en az içerik kadar mühim.

Fırsat buldukça kitapçı gezmeyi çok severim ben. Eskiden kendi tarzım olan kitaplar arasında geziniyordum ama, son üç yıldır daha çok çocuk kitapları arasındayız malumunuz ;o)

Eve alınacak kitaplar için seçim yapmadan önce genelde okumayı, almayı düşündüğüm kitapları karıştırmayı çok seviyorum. Sonlarına mutlaka göz atarım ben kitapların. O kadar güzel ilerleyen kimi çocuk kitapları o kadar saçma bitiriliyor ki bazen, şaşıp kalıyorum. Bu durumda kitap hemen eleniyor benim gözümde.

Genelde sosyal medyada takip ettiğim, fikrine güvendiğim insanlardan da kitap seçimlerinde çok faydalanıyorum. Onların önerileri benim için bulunmaz nimet. Ama her ne kadar faydalansam da, çoğu zaman tüm önerileri de değerlendirilebilir olmuyor benim için. Dolayısıyla en değerlisi annenin kendi bilgisi, kendi yetiştirme tarzı ve kendi doğruları.

Bu kitapları seçerken de en çok Ahu Rüzgar ve Duru’nun o an içinde bulundukları sosyal ve psikolojik durumlardan etkileniyorum. Mesela okula başlayacakları dönemde biraz bu konuyu destekleyici, doktor muayenelerinde sorun yaşadığımız günlerde bu deneyimlerimize dair okumalar yapmak hepimize iyi geliyor diye düşünüyorum.

Bu seçimlerde çok fazla olmasa da yaş kriterini de dikkate almaya çalışıyorum. Benim için birincil bir değer olmasa da yaşlarından çok büyük çocuklara hitap eden, anlayamayacakları kelimelerle dolu, çok uzun kitapları da daha sonra değerlendirilmek üzere eliyorum.

Kızlarım için kitap alışverişlerini genellikle çok fazla sayıda ve zaman zaman verilmek üzere evde stokladığım doğrudur. Bilenler vardır: Kitaba verdiğim paraya acımam! Ne zaman yepyeni bir kitap çıkaracağım bana bile sürpriz oluyor çoğu zaman :o)

Her ne kadar şükürler olsun ki evdeki onlarca kitabımıza yetişebilecek zaman bulamasam da, bu konudaki paylaşımlarımı özellikle instagram hesabımdan #duruzgarınkitaplığı etiketiyle aratabilir, aynı şekilde blogumdaki şu linkten de takip edebilirsiniz!

Hakkında yazacak daha çoook kitap var.

Okumak güzeldir ;o)

Keyifli okumalar!

 

Leave A Comment