Disney Channel’ın harika çizgi dizileri: Sofia ile Jake ve Varolmayan Ülkenin Korsanları

SOFIATHEFIRST_Y2_KArt_L_lowRes

Bebek sahibi olmak, bir kadının hayata bakışını, hayatta duruşunu tamamen değiştiriyor. Değişmemesine 20150619_113151imkan yok zaten. O/onlar üzerinde dönüyor her şey çünkü. Şu muydu, bu muydu derken zaman da çok çabuk geçiyor. Yeni nesil ebeveynlik de eski zamanlardakileri gibi değil. Mesela bizim annelerimizin: “Geliyor şimdi terlik!” uyarısı ve popolarımızda patlayan terliklerin acısı dün gibi :) Bizim çocukluğumuz ve ailelerimizin bize yaklaşımı ile şimdilerde, bizim çocuklarımıza yaptıklarımız arasında dağlar kadar fark var. Hele ki teknoloji. Tamamen hayatımızın içinde ve bilmesek, takip etmesek, bazı şeylerin tamamen dışında kalıveriyoruz. Ellerimizde tüm dünyayı avcumuzda hissetmemize sebep olan, akıllı telefonlarımız… Televizyon alışkanlığımız, izlediğimiz çizgi filmler bile aynı değil. Eh, tabii bu konuda psikologların düşünceleri de…PRINCESS SOFIA, PRINCESS AMBER, QUEEN MIRANDA, PRINCE JAMES, KING ROLAND, BALIEYWICK

Hâl böyle olunca bizim de ikizlerimizin televizyon alışkanlığına dair yaklaşımımız farklı oldu. Tv izlemele20150425_114707ri h20150425_114658ususuna hep mesafeli yaklaştık doğrusu. Neyi, ne kadar izletmemiz, hangi içeriğin uygun olduğu hususu kafamızı bayağı kurcaladı. İngilizce izlediğimiz filmler yanında arkadaşlarımın tavsiyesiyle Disney Channel’a göz atmaya başladım. Olanlar bilir, küçük kız çocuğunuz olup da Prenses Sofia’yı duymamış, görmemiş olmanıza imkân ve ihtimal yok :)

Disney Channel, aslında benim bile keyifle izlediğim, kızlarımla kaliteli vakit geçirirken “tereddütsüz” açıp seyrettiklerimiz üzerine konuşabildiğim bir tv kanalı oldu. Hatta Sofia’nın yaptıkları hakkında konuşup gün içinde ondan örnekler vererek kendime de bir nevî yardımcı olarak kullandığım bir çizgi film haline geldi. Çünkü şimdiye kadar bildiğimiz prenseslerden farklı bir yeri var. Her şeyden önce, içerikte hep pozitif mesajlar var. Son zamanlarda içinden çıkılmaz bir hâl almaya başlayan ve beni çok zorlayan kardeşlik ilişkileri üzerine pek çok durumu genel olarak ele alması şahsen bana bile nefes aldırtmışlığı vardır :)

Ayrıca Prenses Sofia, her ne kadar saraylar, uçan atlar ve büyücülerin olduğu bir peri masalında yaşasa da, içimizden biriymiş gibi mütevazi bir prenses olma özelliğini koruyor. Zira Sofia, annesi Miranda Kral 2.Roland’la evlendikten sonra sarayda yeni ailesiyle yaşamaya başlayan ve kraliyet hayatının inceliklerini öğrenmekte olan 12 yaşında, sevimli mi sevimli bir kız çocuğu. Prenseslik bu dizide doğuştan değil, sonradan kazanılan güzel davranışlarda. Prenses Sofia hafta içi her gün saat 17:00’de.CUBBY, IZZY, JAKE

Bir de yine Disney Chanel’da başka bir çizgi film var. Bu da hafta içleri saat 11:30’da. Jake ve Varolmayan Ülkenin Korsanları. Korsan Jake, arkadaşları Izzy ile Cubby ve papağanları Skully’nin başrolde olduğu bir hazine avı bu. Her bölümde iki macera var ve arkadaşlar bu maceralarında Disney klasiklerinden Peter Pan’in ünlü karakterleri Kaptan Hook ve Smee’yi alt etmeye çalışıyorlar. Müzikleri de çok eğlenceli! Biz tüm gün Kaptan Hook kovaladık ve hazine haritası çizdik :)


Bu çizgi filmde de işlenen takım çalışması, çocukların her birinin taşıdığı farklı özelliklerin hepsi biraraya geldiğinde güçlü ve eğlenceli bir takım oluşturmaları, benim kişisel anlamda çocuklarımın yaşamlarında özellikle dikkat etmelerini tercih edeceğim bir özellik. Böylesine mesajlar veren, duygusal, sosyal, fiziksel ve zihinsel gelişime katkı sağlayacak mesajlar veren çizgi filmler, hayatımızda hep olsun bence.

Leave A Comment