Çocuğunuzun eline batan kıymığı nasıl çıkartırsınız?

7 Kasım 2014 029Geçenlerde çok talihsiz bir gun geciren Duru kuzumla ilgili bir sey danışmıştım sosyal medya üzerinden. Aynen şöyle yazmıştım:

“Öncelikle sabah yaninda sahibi de olan bir kopegin saldirisina ugradi kuzum. Kopek yuzunu tirmaladi. Kopegin aşıları tam; sorun yok. Gayet iyi durumu cok sukur. Keyfi yerinde, hatta aksamustu baska bir kopegi bile sevdi. Yalniz bir de bu arada eline kıymık gibi bir sey batmis. Sanki o batan zamazingo avcunda duruyor gibi. Ne yapsam ne etsem de kuzumun kabul edebilecegi bir yontemle (!) cikartsam ben bunu? Daha once boyle bir sey basina gelip de cözüm bulmus olan varsa aranizda kiymetli onerilerinize cok ihtiyacim var. Simdiden coooook tskler! #umutsuzsoruyor “

Bu sorunun cevabını bizimle de paylaşın diyenler olmuştu. İşte paylaşıyorum.

Bu soruma gelen türlü yanıtlar oldu. Yaranın üstüne muz kabuğu sarmak, zeytinyağı sürmek, kanola yağı sürmek, cımbızla çıkartmaya çalışmak, kendi halien bırakmak… Ben bunlardan muz kabuğunu denemeye çalıştım ama kuzum bunu uykusunda bile olsa yaptırmadı. Yumuşasın ve kendi kendine çıksın diye dua edip hem zeytinyağı hem de kanola yağı sürdüm iki gece boyunca sırasıyla. Bir de tülbentle bağladım elini hafifçe… Kıymık iki gün sonra yok oldu… Biz bu yöntemi uyguladık. bilginize…

Comments
One Response to “Çocuğunuzun eline batan kıymığı nasıl çıkartırsınız?”
 1. Azra says:

  1. Kıymık batması için karbonat:

  Karbonat vücutta deride gömülü olan küçük kıymık parçalarını çıkarmada son derece etkilidir. Biraz su ve karbonat karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur kıymığın olduğu alana uygulanır. Üzeri bir bandaj ile sarılır ve birkaç saat bu şekilde bekletilir. Bölgenin yumuşamasını sağlar ve cildin yabancı cismi atmasını kolaylaştırır.

  2. Kıymık batmasına yapışkan bant:

  Sabun ve su ile öncelikle alan yıkanır. Ardından kıymığın olduğu yere yapışkan bir bant uygulanır. Parmak ucu ile kıymık batan alan ovulur ve hafifçe bastırılır. Otuz saniye kadar bekledikten sonra bant ciltten çekilir. Bu kıymığın çıkmasını sağlayacaktır.

  3. Kıymık batmasını çıkarmak için alkol sürülen cımbız:

  Öncelikle cımbız alkol ile sterilize edilir. Ardından bu cımbız ile kıymığın ucundan tutulur ve hafifçe dışarı doğru çekilir. Bu uygulama kıymık deriye tamamen gömülü olmadığında yapılabilir.

  4. İğne:

  Bazı durumlarda kıymık deriye tamamen gömülü olabilir. Bu durumda cımbızla çekilemeyeceği için iğne kullanılması önerilir. İğne alkol ya da kolonya ile iyice sterilize edilir. Ardından iğnenin ucu ile kıymığın battığı yerdeki ölü dış deri tabakası kazınır. Kıymığa ulaşılmaya çalışılır. Ancak iğne yöntemi acıya ve ağrıya neden olabilir. Bu nedenle çok önerilen bir çözüm değildir.

  5. Kıymık batmasına patates:

  Çiğ patates bir dilimleri kıymık üzerine yerleştirilir. Ardından patates dilimi aşağıya doğru hafifçe bastırılır. Eğer kıymığın ucu dışarda ise patates takılarak deriden çıkacaktır.

  6. Yapıştırıcı:

  Kıymık görünür durumdaysa tutkal sürülerek beklenir. Ardından kuruyan tutkal ciltte soyulur. Soyulurken eğer kıymık dışarda ise tutkal ile birlikte deriden çıkacaktır.

  7. Kıymık nasıl çıkartılır?

  Hidrojen peroksit, ellerde ve ayaklarda olan kıymıklardan kurtulmak için kullanılabilir. Biraz hidrojen peroksit kıymık batan yere ve çevresine sürülür. Alanda hafif bir şişme oluşur. Bu şişmeyle birlikte kıymık derinin dışına daha çok yakınlaşır ve cımbızla kolaylıkla çekilir.

  8. Kıymık batmasına yumurta:

  Bir yumurta kırılır ve sarısı da beyazı da bir kaba boşaltılır. Önemli olan yumurtanın kabuğudur. Yumurta kabuğu kıymık batan bölgeye yerleştirilir ve biraz baskı uygulanır. Kıymığın çıkmasını kolaylaştırır ve cildi kayganlaştırarak deriden kıymığında kolay çıkmasını sağlar.

  9. Sülfat yani epsom tuzu:

  Bir tutam epsom tuzu yara bandının yapışkan tarafına yerleştirilir. Yara bandı kıymık batan bölgeye uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra bant yana itilerek cilde baskı uygulanır. Kıymık daha kolay bir şekilde cımbızla alınabilir.

  10. Kıymık batması için sirke:

  Beyaz sirke etkilenen bölgede yaklaşık yarım saat bekletilebilir. Epsom tuzu gibi sirke de cildin kazınmasını ve kıymığın çıkmasını kolaylaştırır. Cildi yumuşatır.
  Hangi metot kullanılırsa kullanılsın kıymık batan bölge mutlaka antiseptik sabun ve su ile temizlenmelidir. Kıymık çıktıktan sonra alanın temizlenmesi oldukça önemlidir. Olası enfeksiyonlar ancak bu şekilde önlenebilir. Alanın iyice temizlenmesi ve iyileşme sürecinin hızlanması için etkilenen alan üzerine az miktarda hidrojen peroksit uygulanabilir.

  Kıymık batması oldukça acı veren bir durumdur. Kıymığın mutlaka çıkarılması gerekir. Eğer kıymık parçası büyükse ya da derinin çok altına battıysa bir doktordan yardım alınabilir.

Leave A Comment