9 gündür teslim edilmeyen kargom nerde? Sürat Kargo Şikayeti

Sürat Kargo şikayet

Sürat Kargo şikayet

Şimdi size belki de bilmem kaç kez bilmem kaç kişinin başından geçmiş bir kargo hikayesi anlatıcam. Evet, evet; kargo! Hani şu sürekli sendeleyen, Türkiye’de henüz hizmet anlayışının, müşteri memnuniyetinin tam olarak oturmamışlığından kaynaklanan, kimi zaman kocaman şirketlerde bir türlü alınmayan kararlara yenik düşmüş bir taşımacılıktan.

Kargomun başına neler geldi?

Benim derdim 11 Ocak’tan beri sistem girişi yapılmış, 12’sinden beri Sürat Kargo Yeditepe Şubesi’nde bekletilmekte olduğunu bildiğim kargomun hâlâ ve ısrarla bana teslim edilmemiş olması. Dediğim gibi 11 Ocak günü Kozmium.com dan internet alışverişi yaptım ve ödeme anında kendilerine düştüğü için ürünlerimi hemen hazırlayıp Sürat Kargo’ya ileterek bana da takip linki gönderdiler. Ayın 12’sinde benim paketim, tarafıma iletilmek üzere çoktan Sürat Kargo_Yeditepe Şube’deki yerini almıştı bile. Ne olduysa ondan sonra oldu zaten. Benim kargo ayın 12’sinde teslim edilmedi. Hiç üzerinde durmadım. Ertesi gün, hatta sabahtan nasılsa getirirler diye. Nerdeeee!

Sürat Kargo Müşteri Hizmetleri:
Ayın 12’si oldu yok, hatta 13 Ocak oldu hala yok. Sanırım 14’üydü ilk kez Sürat Kargo Müşteri Hizmetleri’ni aradığımda. Toplamda 6 kez aramışım. O kadar çok arayınca ilk ne zaman aradığımı unutmuşum tabii :) Nerde kargom acaba dedim. Pek tabii bana verdikleri cevap kargonuz dağıtıma çıkmış efendim, bugün teslim edilecek oldu. En basmakalıp cevap! :) Tamam dedim. Ama yok, 14’ünde teslim edilmedi. 15’inde tekrar aradım. N’oluyor diye. Yine basmakalıp bir cevapla bana, dün yoğunluktan dolayı teslim edilememiş, bugün teslim ediliyor efendim. Size öncelik sağlanmasını söyledik oldu. Bana? Öncelik? Bu öncelik tanımaksa, bir de öncelik tanınmayan işlemler nasıl yapılıyor acaba diye merak etmiyor değil hani insan :)
15’inde aradığımda yaklaşık 20 dakika telefonda bekleyip bir şikayet formu oluşturttum. Sürat Kargo şikayet numaram: CAS-358718-B7T8N7. Haa, bu arada unutmadan: Müşteri Hizmetleri’nde telefon numaram kayıtlı olduğu halde, sistemleri de kargoma telefon numaramdan ulaşamadı. Te Allaaam! :) Tabii, ben bu duruma şaşırdım mı? Pek tabii ki de hayır. Sanırım ulaşabilseydi daha çok şaşırırdım :) Neyse, 16 Ocak Cumartesi günü zaten saat 15.00’e kadar çalışan kargo şirketi benim kargomu, önceliklendirme yapıp bana teslim etti mi dersiniz? Bildiniz; hayır! :)
18 Ocak Pazartesi günü kızlarımın doğumgünüydü. Tabii ben bu işle canımı sıkacak değildim. Ama bu arada kargom bana teslim edildi mi? Evet, evet doğru cevap: Yine hayır! :)
Ay bakmayın lütfen siz benim güldüğüme. Bugün müşteri hizmetlerini yine aradım. İşin ilginci, daha önce 20 dak.kadar hatta bekleyip konuşarak şikayet formu oluşturttuğum kız çıktı yine telefona! Şaka! Yok valla şaka değil! Kız da şaşırdı teslim edilmedi kargom hala dediğimde :) Ay hayır zaten ben basmakalıp “sizi önceliklendiricez, ay kargolar çok yoğun, işimiz başımızdan aşkın, sizinkine bir türlü sıra gelmedi. Bak yine dağıtıma çıkarmıştık ama sizinkini teslim edemedik bak, gördün mü. Tüh! Ama söz, yarın ilk iş sizinkini önceliklendiricez! :)” sıkıntısını duymak değil dedim. Oluşturduğumuz şikayetime bir cevap var mı diye sormak istemiştim. Kızın cevabı ne oldu dersiniz? Hayır! :)
Ah, dedim. Şaşırmadım. Sorun değil. Oturdum bu kez şikayetvar.com’da bir şikayet formu daha oluşturdum. Bu arada Sürat Kargo takip numaramı da buraya yazmış bulunayım: 0FFCDCBAD675.
Bir de tüm bunlar olurken sipariş vereli bir gün, iki gün olmuş kargolar getiriliyor eve çatır çatır. Basıyorlar zile aşağıdan. Kim o? diyorum. Cevap: Kargo! Aha, diyorum bu kez o geldi! Yok anacım, yine yok. En son henüz bir gün önce verdiğim kitap siparişim geldi eve çat diye. Kargo geldi deyince kesin Sürat Kargo diye açtım kapıyı. Güldem Hanım? Dedi bir çocuk. Evet? Dedim. Çat diye kitaplarımı vermez mi elime! Beni aldı bir gülme! Kahkahalar atıyorum! :) Çocuk şaşkın, ben şen şakrak… Gitti. Ama yine gelmedi benim süratli Sürat kargom :)
Akşamüstü beni Sürat Kargo genel müd.den aradılar yalnız. Dediler ki, kargonuz dağıtımda gözüküyor Güldem Hanım, elinize geçti mi? Yok dedim. Siz öyle yazdığına bakmayın. Geçmedi :) Adam şaşırdı. Tekrar sordu. Geçmedi dediniz değil mi? Evet, geçmedi. Peki sizce bana cevap olarak ne dedi? Tamam ben hemen ilgileniyorum. Bugün size iletilmesini sağlıycaz :) Peki elime geçti mi kargo? Ahahaha :) Haaayıııırrrr! :)

“Sürat Kargo twitter sosyal medya hesabı” şikayetimle nasıl ilgilendi?

Neyse, bu arada buraya koyduğum fotoğraf da Sürat Kargo’ya attığım tivitlere, Sürat Kargo tarafından verilen cevaplar :) Şikayet numaramı berlitip attığım tivitlerime  cevaben copy+paste bir 140 darbelik verdikleri cevaplar bunlar. Üşenmeyip her bir tivitime tek tek kopyala yapıltır yapmışlar! maksat müşteri memnun olsun di mi ama! Bana da yaranılmıyor hiç canım! :) Ama şaşırdım mı? Haaayııırrr!
Bu arada ben bekliyorum hâlâ yalan olmuş kargomu. Allah’tan umut kesilmez! :) :) :)
Ama sizce ben bir kez daha, tek bir kerecik daha Sürat Kargo’yla çalışır mıyım?
Evet, yine doğru bildiniz: Haaaaayıııırrrrr! :)

Leave A Comment