15 Kasım’a kadar sürecek olan Tüyap’ta Neler Var?

20151110_134325Takip edenler zaten farketmiştir dün Tüyap’ı altüst ettiğimi. Gerçi ben mi Tüyap’ı altüst ettim; yoksa Ataşehir’den oraya, ordan Ataşehir’e derken trafikte geçirdiğim 5 saat, artı orda salonlar arasında savrulmaktan ayaklarıma giren ağrılar da hesabıma katılacak olursa o mu beni ailtüst etti orası gayet tartışmaya açık ama… :)
Dün iki arkadaşımla birlikte Tüyap’a gitmeye karar verdik. Daha doğrusu onlar vermişti kararı çoktan. Birisi beni de davet etti; ben o şekilde dahil oldum onlara işin açıkçası. Eğer fırsat varsa hafta içi günler bence Tüyap ya da herhangi kalabalık ortamlara karışmak için daha ideal İstanbul’da. Her bakımdan. Haftasonu herkes her yeresaldırdığı için olsa gerek, bir yere ulaşmak da, orada insanlarla itiş kakış zaman geçirmek de çok zorlayıcı oluyor. Bir de çocuklarla gidildiğinde, hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan çok zorlayıcı! :) Hafta içi kesinlikle imkanı olan tercih etmesi gerek. Çünkü hafta içi bile stantlarda bayağı insan vardı açıkçası. Hafta sonunu düşünemiyorum. Gerçi Tüyap ne ki! Beylikdüzü, Avrupa yakasında yaşamayanlar, hatta direkt Beylikdüzü’nde yaşamayanlar için dünyanın öbür ucu! Kızmayın ama, valla da öyle, billa da öyle. O ne yoldur git git bitmez. O ne trafiktir, ilerlemez de ilerlemez! Kamyonlar, tırlar, gırla! İnanılmaz bir psikolojik savaş oraya ulaşmak!
Neyse, keyifsiz kısmı bu. Allah’tan arabada üç hatun olduğumuz için muhabbet gayet güzeldi de, trafiği farketmemek mümkün olmasa da en azından zamanı çok farketmedik.
6.Salon ders kitapları ve o tarz yayınların olduğu kısım olduğundan ordan direkt uzak durup, zaman kazandık :) Aslında biz üçümüz de çocuklarımıza çalıştık diyebilirim. Kendime ne tek bir kitap aldım, ne de kendi listemdeki kitaplar için fazla zaman harcadım. Yaptığım, çocuk kitapları stantlarını gezmek oldu. İlk olarak Tudem’e uğradık. Kapıdan girişte hemen karşımızda görünce pek sevindik. Dünyalı dergisi ve daha pek çok bildiğim kitaplar yanında, daha önce görmediğim kitaplardan da vardı stantta. Zaten böylesi daha makbul! ;) onu bunu karıştırırken gözüme Filozof Çocuk seti ilişti. 18 kitaplık bir seri hemen hepsini karıştırdım diyebilirim. Hem çizimleri hem de anlatım dili çok hoşuma gitti. Tanesi normalde 8 TL olan kitaplar fuarda 5 TL idi. 18 kitaplık seri ise, 80 TL. Önce tek tek alayım, beğenirsem diğelerini de alırım diye düşündüm ama seçtiklerim toplamda 12 kitabı bulunca, stant görevlisinin de uyarı/tavsiyesiyle, tüm seti aldım :) Açıkçası çok iyi yaptım. Sadece, hepsini tüm gezi boyunca taşımak zorunda kalmış olmak biraz zorladı ama Allah’tan ince kitaplar :)20151110_134804
20151111_150815Diğer stantları da gezdik tabii. Can Yayınları, Metis, Boyut, İnkılap… Hepsine tek tek uğradık. Üçümüzde çok fazla yanaşmadık bu stantlara, zira fuarın tek ve en önemli kusuru bu saydığım tüm stantları etkisi altına almıştı. Ne mi? Sadece %20 civarında indirim yapmış olma. Düşünsenize nerelere kadar gidiyoruz bu fuar için? Onca yolu sadece %20 için mi teptik yani biz? Bu indirimi en sıradan bir internet sitesinde bile kitap alırken kapabilirim. Bence bu büyük bir hayalkırıklığı. En az %30 olması gereken bir indirim olmalıydı bence stantlarda. O zaman asıl ben bu fuara fuar derdim işte! Neyse. Paşa gönülleri bilir; onlara uğramadık biz de. Tavşan dağa küsmüş hesabı! :))
Dolaşa dolaşa geldik Ayrıntı standına… Ayrıntı Çocuk kısmına. Orda öyle şeker bir arkadaş vardı ki, gençten. Bize kitapları, kitapların yazarları, meşeî hakkında öyle güzel bilgiler verdi ki, pek tabii kayıtsız kalamadık standa. Ayrıca %40 lık bir indirim gayet cazip geldi. İki kitap kaptım ordan da ;) Bu arada buradaki kitaplardan bazıları Türkiye’nin çeşitli illerinden metin atölyeleri tarafından yazılıp resmedilmiş. İsveçle ortak bir çalışma. Bazı kitapların resimlerini, bazılarının ise metinlerini çocuklar yazmış. Çok heyecan verici bir proje ve Ayrıntı Kitabevi’ni takdir etmemek mümkün değil!
Dolaşmaya tabii ki devam ettik. Bir de ne görelim! RedhouseKidz! Havalara uçtuk. Pek keyifli bir stantları vardı doğrusu. Çok da tatlı iki genç stant görevlisi. Normalde %25 indirim var stantlarında. Evet, bence de pek cazip değil! :) Ama kitap setlerinden alanlara indirim %30’a çıkıyordu. Leyla Fonten serisi hepimizde olduğundan biz almadık. Ama serinin tüm kahramanlarının üstünde olduğu fulardan kapmayı ihmal etmedik pek tabii! :) ayrıca fiyatı da çok uygundu; sadece 12 TL ;) Ayrıca Leyla Fonten’in dev bir çiziminin olduğu duvarlarının önünde fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmedik tabii!20151110_133320
Sonra…. Sonra pek tabii bizi gönlümüzden vuran stanta denk geldik orda olduğunu bile bilmeden; tatatataaaaaam! Pearson! Yaaa, o nasıl şeker bir stanttı öyle. Can ve Canan, gerçektenden de isimlerini aratmayacak kadar sıcak ve candan davrandılar bize. İndirimleri ahım şahım değildi; itiraf etmek gerek :) Ama gelin görün ki, o kadar şekerlerdi ve bize, henüz Aralık ayında satışa sunulacak, piyasada bulunmayan kitaplarından öyle güzel bahsettikler ki, hepimiz hepsinden aldık birer tane  Zaten o stand da uğradığımız son stand oldu. Sonrasında, geliş trafiğinde 2.5 saat yol geldiğimizi düşünerek, koştur koştur attık kendimizi dışarı. İyi ki de atmışız zira tam da hesapladığımız gibi bir geri dönüş oldu. Bir de 5 ya da hatta 6 trafiğine kalmış olsak sanırım geceyi otobanda, emniyet şeridine çekip araba içinde uyuyarak geçirmek zorunda kalırdık :)
Sevgili Tüyap, yazımı bitirmeden önce sana birkaç lafım var. İyisin, güzel ve hoşsun. Ama senden ricam yayıncıların daha iyi indirimler yapmalarını sağlaman ve de en kısa sürede daha merkezi bir yere taşınman. Biliyorum benim yokluğum senin için hiç sorun olmaz. Ama bu gidişle ben, sanırım önümüzdeki sene gel(e)miycem. Haydi, kal sağlıcakla…

 

Leave A Comment